DANFOSS
Systemy chłodnicze w oparciu o CO2
>>> Zobacz film dotyczący rozwiązań Danfoss na CO2 >>>
Dwutlenek węgla jako czynnik chłodniczy znajduje bardzo szerokie zastosowanie w instalacjach mroźniczych, chłodniczych i ogrzewaniu. Parametry określające wydajność dwutlenku węgla (R744) w porównaniu do syntetycznych czynników są bardzo konkurencyjne, co wróży dalszy rozwój technologii wykorzystujących go, zwłaszcza jako czynnika naturalnego „przyjaznego dla środowiska”. Niestety posiada także swoje wady, z których jedną z najistotniejszych jest wysokie ciśnienie wewnątrz układu co niesie ze sobą problemy w instalacji, a także przez to komplikacje z bieżącym serwisem. Dla inwestorów istotny jest również koszt tego typu rozwiązań oraz rosnąca świadomość odpowiedzialności za środowisko naturalne. Bardzo szeroka i znacząca grupa producentów czynnika oraz komponentów do instalacji także usilnie wpływa na rynek powodując, że coraz więcej instalacji, zwłaszcza chłodniczych będzie wykorzystywało właśnie CO2.
Coolselector®2 - bezpłatna wersja do pobrania >>>
Coolselector®2 pomaga zoptymalizować zużycie energii i zwiększyć wydajność dowolnego układu HVACR. Umożliwia wykonywanie obiektywnych obliczeń w oparciu o panujące warunki pracy, takie jak wydajność chłodnicza, czynnik chłodniczy oraz temperatura parowania i skraplania.
W ofercie firmy Danfoss dostępne są komponenty systemów wykorzystujących CO2 jako czynnik chłodniczy:
Ref Tools - bezpłatna wersja do pobrania >>>
Niezbędna, wszechstronna aplikacja mobilna dla techników klimatyzacji i chłodnictwa. Uzyskaj wskazówki, wsparcie, informacje i narzędzia, których potrzebujesz - w pracy i w terenie. Ref Tools to darmowa, potężna aplikacja, zawierająca niezbędne narzędzia, których potrzebuje każdy technik klimatyzacji i chłodnictwa w swoim cyfrowym zestawie narzędzi.
Ref Tools oferuje kilka najpopularniejszych i najbardziej przydatnych narzędzi wspierających pracę instalatorów chłodnictwa i klimatyzacji:
- Refrigerant Slider - Pomimo tego, że Refrigerant Slider zmienia się w Ref Tools, to jednak zachowa on wszystkie podstawowe funkcje, dzięki którym stał się hitem wśród milionów instalatorów na całym świecie. Nadal można znaleźć Refrigerant Slider w Ref Tools i użyć go do szybkich obliczeń relacji ciśnienia do temperatury dla ponad 80 czynników chłodniczych.
- Low-GWP Tool - Narzędzie Low-GWP pozwala określić możliwe różnice w efektywności energetycznej układu chłodniczego po wymianie obecnie używanego czynnika chłodniczego na zamiennik o niższym współczynniku GWP.
- Troubleshooter - Aplikacja Troubleshooter pomaga zdiagnozować i rozwiązać wiele problemów pojawiających się w układach chłodniczych. Po zidentyfikowaniu problemu aplikacja Troubleshooter proponuje możliwe rozwiązania.
- Spare Parts - Uzyskaj dostęp i zamów obszerną listę części zamiennych i zestawów serwisowych Danfoss do przemysłowych zastosowań chłodniczych - bezpośrednio ze swojego smartfona.
- TXV Superheat Tuner - Nastaw optymalne przegrzanie szybciej niż w 15 minut. Korzystając z zaawansowanych algorytmów, aplikacja TXV Superheat Tuner podaje zalecenia co do nastawy poszczególnych zaworów.
- Magnetic Tool - Aplikacja Magnetic Tool umożliwia szybkie i łatwe przetestowanie cewki zaworu elektromagnetycznego.
- Podcast - Dzień pracy może być wypełniony zadaniami, a odległości do pokonania duże – zrelaksuj się więc nieco przy naszym popularnym zbiorze podcastów – zasubskrybuj i słuchaj wprost w aplikacji.
Oferta dotycząca komponentów na R744
W ofercie firmy Danfoss dostępne są komponenty systemów wykorzystujących CO2 jako czynnik chłodniczy:
NRV - zawór zwrotny do CO2
NRV 10s H - zawory zwrotne do R744 (CO2) mogą pracować jako wewnętrzny zawór kiedy zainstalowany jest równolegle z zaworem kulowym GBC albo serwisowym zaworem odcinającym, na wlocie i wylocie z sprężarki w celach serwisowych. NRV 10s H może być używany na przewodach gorącego gazu w instalacjach odszraniania.
Link do dokumentacji technicznej
AK CC 550A - regulator parownika
AK-CC 550 jest elastycznym sterownikiem do mebli i komór chłodniczych. AK-CC 550 optymalizuje zużycie energii przez zainstalowane urządzenie, dzięki wyborowi fabrycznie wprowadzonych aplikacji oraz szybkiej adaptacji do konkretnego mebla lub komory chłodniczej.
Link do dokumentacji technicznej
AKV H - elektroniczny zawór rozprężny
Tolerancja napięcia cewki: +10 / –15%. Obudowa wg. IEC 529: Max. IP 67. Zalecany okres załączania: 6 sekund. Wydajność (R22): 25-100 kW. Zakres regulacji: 10 - 100%. Przyłącze: do lutowania.
Link do dokumentacji technicznej
GBC - zawór kulowy
Zawory typu GBC są ręcznymi, dwukierunkowymi zaworami odcinającymiStosowane są w rurociągach cieczowych, ssawnych oraz z gorącym gazem w instalacjach chłodniczych, mroźniczych i klimatyzacyjnych. Zawory GBC zapewniają maksymalna szczelność, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie na gnieździe. Zawory zapewniają maksymalny przepływ przy całkowicie otwartym zaworze. Zostały zaprojektowane do pracy w szerokim zakresie temperatur.Zawory GBC są wyposażone w specjalny kołpak dający możliwość zaplombowania zaworu i chroniąc go przed nieautoryzowanym dostępem.
Link do dokumentacji technicznej
AKS 2050 - przetwornik ciśnienia z logometrycznym sygnałem wyjściowym
AKS 2050 jest odpornym na kawitacje, uderzenia cieczy i gwałtowne zmiany ciśnienia i jest skonstruowany do zastosowań w wymagających układach klimatyzacyjnych oraz chłodniczych. Charakteryzuje się wysoką odpornościa na wibracje. Posiada budowę ze stali kwasoodpornej.
Link do dokumentacji technicznej
EKA163B i EKA164B - wyświetlacze (łącznie z akcesoriami)
Wyświetlacze temperatury do sterowników typu EKC. EKA 163: Tylko wyświetlacz. EKA 164: Wyświetlacz z przyciskami sterujacymi.
Link do dokumentacji technicznej
DMT - filtr
Filtr osuszający DMT jest specjalnie zaprojektowana do aplikacji nadkrytycznych CO2, o ciśnieniu do 140 barów. Filtry dostarczane są z końcówkami stalowymi lub z miedzi.
Link do dokumentacji technicznej
CCMT - elektroniczny zawór rozprężny do CO2
CCMT jest elektronicznym zaworem zaprojektowanym specjalnie do pracy w układach R744 CO2. Zawór CCMT może być używany jako zawór rozprężny, jako regulator ciśnienia chłodnicy gazu lub jako zawór obejściowy gazu z regulacją stałego ciśnienia w układach transkrytycznych lub podkrytycznych. Przeznaczony do układów R744 z maksymalnym ciśnieniem roboczym wynoszącym 140 bar / 2031 psig. Do zastosowania z R744 i innymi powszechnie stosowanymi czynnikami chłodniczymi. CCMT jest zgodny z typami oleju PAG, POE i PVE.
Link do dokumentacji technicznej
AK-PC 772 - regulator wydajności
Sterownik sprężarkowy zapewnia precyzyjną i stabilną regulację ciśnienia ssania i skraplania. Umożliwia: ustawienie ciśnienia ssania i tłoczenia, nastawę minimalnego i maksymalnego ciśnienia, sterowanie zapobiega alarmom podczas krótkotrwałego spadku lub wzrosty ciśnienia, zapewnia równomierne obciążanie sprężarek przez przełączanie: sekwencyjne lub wg przepracowanych godzin.
Link do dokumentacji technicznej
AK-PC 781 - regulator wydajności
AK-PC 781 jest kompletną jednostką regulacyjną do sterowania wydajnością sprężarek i skraplaczy w układach chłodniczych. Kontroler obsługuje zarządzanie olejem, funkcję odzysku ciepła i sterowanie ciśnieniem gazu CO2. Poza kontrolą pojemności kontrolery mogą wysyłać sygnały innym kontrolerom do warunków pracy, np. Wymuszone zamykanie zaworów rozprężnych, sygnałów alarmowych i komunikatów alarmowych. Główną funkcją sterownika jest sterowanie sprężarkami i skraplaczami tak, że praca przez cały czas odbywa się przy optymalnych warunkach ciśnienia. Zarówno ciśnienie ssania, jak i ciśnienie skraplania są sterowane sygnałem z przetworników ciśnienia.
Link do dokumentacji technicznej
GD / DGS - detektory gazu, akcesoria i cześci zamienne
Czujniki wykrywania gazu, typu GD, są zaprojektowane do spełnienia wszystkich wymogów dotyczących zastosowań w chłodzeniu przemysłowym. GD wspiera szeroki zakres najczęściej używane czynniki chłodnicze w chłodnictwie przemysłowym, w tym w amoniak, dwutlenk węgla i węglowodory. Czujniki zawierają wymienną wstępnie skalibrowaną płytę czujnikową, co ułatwia wymianę czujnika, gdy wykonywane są czynności serwisowe lub wymagana procedura kalibracji.
Link do dokumentacji technicznej