Wydarzenia
Wydarzenia

Spotkanie firmowe w Szczecinie w dniach 13-15 stycznia 2023

Spotkanie pracowników Schiessl Polska - Szczecin 2023

Po piątkowej konferencji dotyczącej podsumowania zeszłego roku oraz planów na bieżący rok, w sobotę wyruszyliśmy w miasto podziwiać szczecińską Wenecję, odnowione bulwary, port oraz najważniejsze budynki w mieście.

Podczas spaceru po Starym Mieście nie mogliśmy oczywiście pominąć jednego z piękniejszych fragmentów Szczecina, Wałów Chrobrego z tarasami widokowymi, skąd roztaczają się malownicze widoki na przepływającą u ich podnóża Odrę wraz ze statkami cumującymi w porcie. Bogatą historię miasta poznawaliśmy zwiedzając zlokalizowany na Wałach Chrobrego Renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, w przeszłości rezydencję Gryfitów – dynastii panującej w Księstwie Pomorskim od XII. Ogromne wrażenie wywarły na nas imponujące pod względem wielkości i niesamowitego dźwięku organy w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Odwiedziliśmy również miejsca związane z najnowszą historią Szczecina i Pomorza. Największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej znajdujący się pod głównym dworcem kolejowym w Szczecinie oraz Centrum Dialogu Przełomy. Centrum Dialogu Przełomy to miejsce szczególne, w sercu miasta - pod Placem Solidarności, gdzie 17 grudnia 1970 r. padły pierwsze strzały do protestujących, zbudowano podziemny pawilon muzealny do prezentacji interaktywnej wystawy. Stała ekspozycja przedstawia przełomowe momenty historii miasta oraz ziem zachodnich od 1939 r. (okres niemiecki), przez rok 1945 (przejęcie władzy przez stronę polską), po rok 1989, na tle wydarzeń ogólnopolskich i europejskich.

Szczególnym wydarzeniem podczas naszego pobytu w Szczecinie było spotkanie z Katarzyną Nosowską, jedną z najważniejszych polskich piosenkarek ostatniego trzydziestolecia i niewątpliwie najbardziej znaną obywatelką Szczecina. Z pewnością spotkanie to na długo pozostanie w naszej pamięci dzięki niezwykłej osobowości Pani Kasi.

Szczecin zachwycił nas również niezwykłym połączeniem nowoczesności z tradycją. Widać to szczególnie w otoczeniu nowego budynku Filharmonii Szczecińskiej.  Budynek filharmonii zaskakuje nowoczesną formą w postaci wierzchołka góry lodowej, wystającej z wody, za którą otrzymał „architektonicznego Nobla” - Europejską Nagrodę Architektoniczną, przyznawaną co dwa lata dla jednego najlepszego pod względem architektonicznym budynku w Europie.
Wieczorem, właśnie w Filharmonii Szczecińskiej mieliśmy przyjemność wysłuchać największych przebojów polskiej piosenki w aranżacjach na orkiestrę Adama Sztaby, jednego z najbardziej widowiskowych polskich dyrygentów. Tematem przewodnim doboru kompozycji była wolność. Koncert powstał bowiem na zamówienie Filharmonii w Szczecinie w maju 2022 roku ze specjalną dedykacją dla zmagającej się z brutalną napaścią Ukrainy.

Nasz weekendowy pobyt w Szczecinie okazał się za krótki, by zobaczyć wszystkie szczecińskie perełki, a jednocześnie na tyle długi, by się w Szczecinie zakochać i jeszcze do niego powrócić.

Zobacz więcej